Astroloji Günlük Burc yorumları

 • Bu Yaziyi Paylaş facebook'a ekle twitter'a ekle myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle rss abone ol

  Sezen Aksu Kimdir

  sezen-aksu-kimdirTürkiye’nin en iyi sanatcılarından birtanesi olan Minik Serçe lakabı ile 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan ve milyonlarca fan Club hayranı olan Sezen Aksu kimdir?, nerede doğdu, Sezen Aksu’nun öz geçmişi Sezen Aksu’nun hayatı ve doğum tarihi ile ilgili biraz sizlere ön bilgiler sunmaya çalışcam.

  Sezen Aksu Kimdir?

  Sezen Aksu gerçek ismi (Fatma Sezen Yıldırım), olan Minik Serçe lakabıyla tanınan ve binlerce kişinin Sevgi selin de bulunduğu Sezen Aksu 13 Temmuz 1954, Sarayköy, Denizli Türk şarkıcı bestesci, söz yazarı ve yapımcı. Kariyerin de yirmi üç albüm yayınlanan sanatçının 1991 yılında yayınlanan ”Gülümse” albümü Türk müzik tarihin de en fazla satan Türkçe albümlerden biri olmuştur.

  Sezen Aksu son olarak 2011’de Öptüm adlı albümünü piyasaya çıkarmıştır. Türk Pop Müziğinde ”Minik Serçe” olarak tanımlanan Sezen Aksu 33. Türkiye Hükemeti’nde Kultur Bakanlığı’nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı ünvanına 1998’de layık görülmüş ancak bu ödülü geri çevirmiştir. Sezen Aksu mütavazi ve hanım efendiliğiyle herkes tarafından sayılıp sevilmektedir.

  Sezen Aksu’nun Hayatı

  1954-1974 Çoçukluk ve Gençlik Yılları

  Sezen Aksu Denizli ilinin Sarayköy ilçesinde doğdu. Fen Bilgisi öğretmeni olan annesi Şehriban Hanım, Selanik’ten mübadele ile gelen bir ailenin kızıdır. Pazar Rizeli olan Laz kökenli babası Sami Yıldırım ise bir matematik öğretmenidir. Aksu 3 yaşına Kadar Denizli de oturduktan sonra, ailesiyle İzmir’e taşındı. Nihat adındaki kardeşi ile beraber büyüyen Aksu, gençlik yıllarında birçok sanat  dalına merak saldı. Bir süre Cengiz Bozkurt’tan resim dersleri aldı. Tiyatro ve dans derslerini de bu süreye sığdırdı. Daha sonra bu süre zarfı için de sürekli asikişiliğiyle  dikkat Aksu dansöz olma hayali kurmaya başladı.

  Sanatçı daha sonrasında, bu süreç için ”Allah babama acıdı da şarkıcı oldum” demiştir. Aksu 1970 yılında hafta sonu dergisinin açtığı jüri başkanlığını Ajda Pekkan’ın yaptığı ”Altın Ses” yarışmasında altıncı olurken bir diğer Pop sanatçısı Nilüfer birinci olmuştu bu yarışmada. Böylece Nilüfer Sezen Aksu dan önce ilk albümünü yayınladı. 1973 Yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne giren Aksu, 1974 Yıl’ında üç şarkısını bir plak şirketine gönderdi. Aynı yılın Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlenen sanatçı, okulundan da ayrıldı.

  1974’ün son aylarında plak yapımı için İstanbul’a yerleşti.

  Şarkı Söz Yazarlığı

  Müzik kariyeri 1970 yılında katıldığı Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses yarışmasında altıncı olmasıyla başladı. 1975 yılında Sezen Seley adıyla ilk 45’liği Haydi Şansım’ı çıkardı. Çok az satan bu 45’liği Sezen Aksu adıyla piyasaya çıkardığı ikinci 45’liği yaşanmamış yıllar kusura bakma izledi.

  Sezen Aksu Özel Hayat Hikayesi

  Sezen Aksu genç yaşta Hasan Yüksektepe ile kısa süren evlilik yapmıştır. Müzik kariyerinde albüm yayınlamadan önce Ali Engin Aksu ile evlenmiş ”Aksu” soyadını bu evliliğinden almış ancak evlliliği kısa sürmüştür. 3 Aylık hamileyken 10 Temmuz 1980 tarihin de Sinan Özer ile evlenen Aksu 1983 yılında evliliğini sonlandırmıştır. Aynı yıl gazeteci Ahmet Utlu ile evlenen sanatçının bu evliliği de kısa sürmüştür. Evliliklerinin yanı sıra Uzay Heparı ile yaşadığı kısa aşkıylada bilinen Sezen Aksu toplam da 4 evlilik yapmıştır.

   

  Sezen Aksu Diskografi

  Sezen Aksu Tarafından yazılmış şarkılar’ın listesi aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

  1- Allahaısmarladık (1977)

  2- Serçe (1978)

  3- Sevgilerimle (1980)

  4- Ağlamak Güzeldir (1981)

  5- Git (1986)

  6- Sezen Aksu’88 (1988)

  7- Gülümse (1991)

  8- Deli Kızın Türküsü (1993)

  9- Işık Doğudan Yükselir (1995)

  10- Düş Bahçeleri (1996)

  11- Düğün ve Cenaze (1997)

  12- Adı Bende Saklı (1998)

  13- Deliveren (2000)

  13- Yaz Bitmeden (2003)

  14- Bahane (2005)

  15- Deniz Yıldızı (2008)

  16- Yürüyprum Düş Bahçelerin’de 82009)

  17- Öptüm (2011)

  19- Yeni ve Yeni Kalanlar 2014 vs)

  Sezen Aksu ve aday gösterildiği ödüller

  Sanatcı müzik kariyeri boyunca sayısız ödül almıştır.

  1- İzin bile yok ama gülümse 30 Mayıs 2013 Erişim Tarihi 31 Temmuz 2013

  2- Bir Minik Serçe Habertürk 23 Ağustos 2013 Erişim tarihi: 1 Mart 2014 vs şeklin de kazandığı bir çok ödülleri bulunmaktadır.

  sezen-aksu-hayatı

  Sezen Aksu Hayat hikayesi’ni kısaca özetlemek gerekirse

  Doğum adı: Fatma Sezen Yıldırım

  Unvanı: Minik Serçe, Kraliçe, Türk Popunun Kreliçesi

  Doğum Tarihi: 13 Temmuz 1954 Sarayköy Denizli, Türkiye

  Uyruk: Türk

  Köken: Türkiye

  Tarzlar: Caz, Pop, Elektronik

  Meslekler: Şarkıçı, Besteci, Söz yazarı, Yapımcı ve yönetmen.

  Etkin yıllar: 1974 ve günümüze süre gelen.

  Plaket Şirketi: DMC (2002 günümüz)

  İlişki: Onno Tunç

  Resmi Sitesi: Sezenaksu.com.tr sitesidir.

  Bizler de sizlere Sezen Aksu hayatını ve hikayesi’nin tanıtımını yaparken kaynak olarak faydalandığımız siteler Google ve tr.Wikipedia.org üzerin de Sezen Aksu kimdir hayatı ile bilgileri bu sitelerden topladık.

  Kaynak olarak sizler de Wikipedia sitesine göz atabilirsiniz. Lütfen sizler de Sezen Aksu hakkında bildiklerinizi bu konu başlığı altında bizlere kısa yorumlar şeklin de tanıtımını yapabilirsiniz.

   

   

   

   

   

   

  Sezen Aksu Kimdir Benzer Yazılar

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Sezen Aksu Kimdir Etiketler

  SohbetChat.Com Sohbet Chat Chat Sitemap Feed Hakkımızda - Yasal Uyarı